Lokalita: Ulice Nádražní, Jablonné nad Orlicí
Investor: SÚS Pardubického kraje, Město Jablonné nad Orlicí
Realizace: 2020
Dokumentace byla zpracována ve čtyřech stupních:
Jedná se o rekonstrukci úseku silnice II/311 v Jablonném nad Orlicí, Nádražní ulici, délky 290 m, v celé šíři uličního prostoru.
Hlavní koncepce návrhu je shrnuta v následujících bodech:
Předmětem projektu bylo vybudování nové vozovky včetně homogenizace její konstrukce po nově provedené dešťové kanalizaci, která byla též součástí stavby. Část stávající manipulační plochy VNVK ČD Cargo, která změnou kolejového plánu pozbyla své funkce, byla využita ke stavbě chybějící parkovací plochy v režimu K+R s kapacitou 39 + 2 stání. Další parkovací kapacity v počtu 30 míst pro cyklisty jsou v ploše B+R. Zde je záměrem vytvořit důstojnou a vyhovující nabídku, která umožní uživatelům železnice změnit zažitý dopravní prostředek za bicykl. Třetím významným prvkem k podpoře přestupní vazby mezi vlaky a individuální dopravou je dostatečně kapacitní a bezbariérové parkoviště K+R v těsné návaznosti na nástupiště a pokladnu železniční dopravy. Je koncipováno tak, aby umožnilo bezpečný příjezd/odjezd z obou směrů, tedy otáčení vozidel.
Chodníky jsou po obou stranách ulice. Západní, který vede podél obchodů a má kromě dopravního významu i funkci obslužnou pro parkovací pruh a obchody, je široký 3,5 m a je plně bezbariérový. Parkovací pruh primárně slouží obsluze obchodů (zásobování i nakupující rezidenti) a jeho kapacita se prokázala jako dostatečná.
Chodník na východní straně vozovky má primárně funkci dopravní ve vztahu nádraží ČD a centra města. Tento chodník je široký 2,25 m, což je dostatečně komfortní a zároveň přiměřeně hospodárné pro dosahovanou intenzitu a charakter použití (střídavě „jednosměrný“ provoz skupinek chodců). V celé délce jej doprovází zelené pásy, v jižní polovině po jedné, v severní po obou stranách. Tyto pásy jsou využity pro vysazení funkční zeleně vysokého pásma (lípa velkolistá) a z části pro dekorativní květinovou výsadbu. Tato nadstandardní zeleň, po patřičném uchycení a rozvoji korun stromů, poskytne v ulici příjemné mikroklima. Proto jsou instalovány podél chodníku i dvě lavičky, které umožní pohodlně realizovat pobytovou funkci řešeného prostorou.
Veřejná autobusová doprava v této ulici není intenzivní, nicméně na přestupní vazby se železnicí je pamatováno obousměrnou zastávkou. Její plochy jsou situovány tak, aby v době pobytu autobusu v zastávce směrové poměry řidiče vozidel přiměly ke zpomalení a vyšší ostražitosti vůči chodcům. V době prázdné zastávky je umožněn průjezd plynulý, rychlostí povolenou. Bezpečnou pěší vazbu mezi nástupišti vytváří dělicí ostrůvek šířky 2,50 m.
Snížení hlukové zátěže od silniční dopravy je dosaženo přirozenou cestou, bez dodatečných opatření. Jde o tyto parametry: oddálení jízdních pruhů od zástavby, zpomalení vozidel, kvalitnější kryt vozovky bez nerovností a rozptýlená zeleň v uličním prostoru. Pro zajištění bezpečnosti provozu a komfortu za snížené viditelnosti bylo instalováno v celé délce nové veřejné osvětlení, včetně kabelového vedení v chráničkách. Vyvolanou investicí, která zajistila uvolnění plochy pro parkoviště, byla přeložka sdělovacích a zabezpečovacích kabelů Správy železnice.
Nadstavbou projektu nad běžnou, ryze strohou dopravní stavbou, je důraz na komplexní architektonické/městotvorné řešení celého prostoru od západní uliční čáry po hranu průjezdního obrysu kolejiště. Toto řešení je v souladu s územním plánem města, bylo konzultováno s jeho garantem, Ing. arch. Michalem Fišerem. Bonusem je kvalitní provedení detailů, zejména obrubníků, které zajišťuje lepší vodicí funkci při zachování bezbariérového fungování příčných vazeb. Řešení pomocí obloukových obrub je kromě toho trvanlivé, pohledově příjemnější a koncepčně vychází z historických řemeslných zvyklostí, transformovaných do moderní podoby.
Konstrukční a stavební řešení je v souladu s příslušnými ČSN z oblasti dopravního inženýrství a stavitelství. Všechny prvky stavby jsou dimenzovány tak, aby vyhověly provozu po celou dobu životnosti stavby a podporovaly její funkčnost.
Pro vrchní stavbu jsou použity materiály typické pro dopravní stavitelství. Vozovka má asfaltový povrch, chodníky na přání investora standardní betonovou zámkovou dlažbu. Pro parkovací a technologické plochy je zvolena kamenná dlažba, kostka drobná. Vyšší investiční náklady vyvažují přínosy:
Výrazným prvkem řešení, který v současných podmínkách staveb může být vnímán jako nadstandardní, jsou kamenné obrubníky. Pro provedení funkčních detailů na míru jde ale o volbu nezbytnou. Projektant tyto detaily používá opakovaně a provozní zkušenosti s nimi jsou výborné.
Lokalita je v nové podobě v provozu od prosince 2020 a dle zkušeností za toto období plní všechny dopravní požadavky v předpokládané kvalitě a požadovaném rozsahu.