Lokalita: Křižovatka ulic Masarykova x Karlovotýnská, Rudná u Prahy
Investor: Město Rudná
Realizace: 2014
Rekonstrukce: 2020
Původní dokumentace byla zpracována ve čtyřech stupních:
Cílem původního projektu z roku 2014 byla přestavba průsečné křižovatky na okružní křižovatku o průměru 23 m. Křižovatka byla navržena s ohledem na zajištění plynulosti dopravy i v rámci vedlejších ramen křižovatky, a dále za účelem maximální eliminace vzniku či následků dopravních nehod. Stávající přechody pro chodce byly nahrazeny místy pro přecházení se středovými dělicími ostrůvky.
Kryt vozovky v prostoru křižovatky byl obnoven. V místech nových pojížděných silničních ploch byla vozovka provedena v plné skladbě a certifikovaným způsobem se napojila na stávající kryt. Plocha vozovky byla upnuta do nových kamenných obrub (podsádka +15 cm) s přisazenou dvouřádkou z drobných kamenných kostek do společného betonového lože s boční opěrou.
Středový ostrov byl na žádost zástupců SÚS SK tvořen montovanými příčnými prahy, které byly vedeny hvězdicovitě od jeho středu k vnějšímu obvodu v určitých rozestupech tak, aby byl zamezen přímý a nekolizní průjezd. Takovéto řešení plně nahradilo funkci prstence okružní křižovatky, jelikož řidičům, převážně osobních vozidel, nebylo umožněno pohodlné zkrácení trasy při průjezdu OK přes prostor středového ostrova (nerovnosti po obvodu středového ostrova = zamezení jeho pojíždění a respektování trasy pouze v rámci okružního pásu, eliminace tangenciálních průjezdů). V případě průjezdu rozměrného vozidla došlo k částečnému pojíždění příčných prahů jeho zadní částí při snížené rychlosti.
V roce 2020 byl v rámci rekonstrukce živičného krytu v celém úseku silnice II/605 původní montovaný středový ostrov odstraněn. Jelikož se prostorové řešení křižovatky osvědčilo, jak je patrné z přiložených referencí, bylo provedeno její obnovení ve stávající podobě. V průběhu provozu se však ukázala nízká trvanlivost montovaných příčných prahů a zpomalovacích polštářů, kdy při jejich pojíždění docházelo k rychlé degradaci materiálu a postupnému rozježdění, případně vytržení kotev. Nově byl proto středový ostrov osazen lepenými vodicími prvky (polštáři) z vláknobetonu. Jejich materiál a způsob uchycení jsou výrazně trvanlivější, lepení zároveň umožňuje rychlejší montáž, kdy celá křižovatky byla nalepena v průběhu jednoho dne.
Přiložený referenční list z roku 2024 dokládá, že křižovatka slouží ke spokojenosti uživatelů i 3 roky po rekonstrukci, zatím pouze s minimálními škodami na nejvíce namáhaných lepených polštářích.